به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) به نقل از روابط عمومی جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار، اسماعیل کوثری نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گردهمایی هفتگی اصناف و بازاریان تهران با اشاره به تاریخ انقلاب اسلامی و شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حاکم بر جهان در آغاز قیام مردم مسلمان ایران، نقش خاص حضرت امام خمینی (ره) را به عنوان محور اصلی بسیج مردم مورد توجه قرار داد.

کوثری با تبیین نقش و جایگاه اصناف و بازار در پشتیبانی همه‌جانبه از جبهه‌های حق علیه باطل در طول سال‌های دفاع مقدس و با تجلیل از مرحوم حاج سعید امانی، دبیر کل سابق جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار به بیان خاطراتی از رزمندگان برخاسته از همین قشر عظیم پرداخت.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح وضعیت اقتصاد جهانی راهکارهای مورد استفاده دولت‌ها را در مدیریت اقتصادی کشورهای‌شان بررسی و مشکلات اقتصادی پیش آمده در کشورهای غربی را ناشی از نظام سرمایه‌داری توصیف کرد.

وی افزود: اعطای هزار میلیارد دلار وام‌های نزدیک به صد در صدی مسکن به مردم آمریکا از سوی بانک‌ها تنها با هدف سودآوری بیشتر این بنگاه‌ها بود که در نهایت با نبود توان مالی مردم در بازپرداخت وام‌ها به ورشکستگی بانک‌ها انجامید.

نایب‌رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس هم‌چنین با هشدار به کشورهای عربی به‌ویژه عربستان در ارتباط‌شان با آمریکا تأکید کرد: امروز آمریکا در پی جبران شکست‌های اقتصادی و نجات شرکت‌ها و بانکهای خود از ورشکستگی بیشتر و در پی جذب سرمایه‌های کشورهای منطقه است.

کوثری با بیان عدم موفقیت آمریکا در سیاست خارجی این کشور و با تبیین وضعیت موجود در افغانستان و عراق، بازنده اصلی این درگیری‌ها را واشنگتن دانست و گفت: امریکا در باتلاق عراق و افغانستان فرو رفته و بخش عمده گرفتاری‌های اقتصادی اجتماعی جامعه امریکا نیز از همین شکست‌ها سرچشمه گرفته است.

وی در ادامه نقش مقام معظم رهبری را در تثبیت جایگاه و موقعیت ایران اسلامی بی‌نظیر توصیف کرد و افزود: تدابیر و پیگیری‌های بی‌مثال ایشان در تمام دوران رهبری و به ویژه در هنگامه لشگرکشی امریکا و متعهدانش به منطقه امکان هرگونه سوء استفاده نسبت به جمهوری اسلامی را از آنان سلب کرد.

سردار کوثری هم‌چنین توانمندی فرزندان انقلاب اسلامی و یادگاران دفاع مقدس را در بهترین شرایط توصیف کرد و افزود: دستاوردهای فوق‌العاده نظامی جمهوری اسلامی و از جمله ساخت هواپیماها و بالگردها و موشک‌های قاره‌پیمای سجیل به مرحله‌ای قابل افتخار رسیده و این پیشرفت‌ها ضمیمه نیروهای مومن، متعهد و رزمندگان با معرفت انقلاب اسلامی شده است؛ این در حالی‌ست که نظامیان امریکایی در ضعیف‌ترین و شکننده‌ترین وضعیت در منطقه قرار دارند و از جمهوری اسلامی خواستار کمک به حل معضلات خود در افغانستان و عراق شده‌اند.


دوشنبه سیم 10 1387
X