نویسنده کتاب "بازتاب جهانی انقلاب اسلامی" گفت‌: در این‌ کتاب، به شیوه استقرایی عمل و تاثیر انقلاب اسلامی در اکثر کشورها و مناطق جهان در طول 30 سال گذشته بررسی شده است

 

منوچهر محمدی، مشاور وزیر امور خارجه و نویسنده کتاب "بازتاب جهانی انقلاب اسلامی" در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) افزود: انقلاب اسلامی در میان ملت‌هایی که به لحاظ فکری به کشور ایران نزدیک‌تر بودند، مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

وی دینی بودن را مهم‌ترین ویژگی انقلاب اسلامی در مقایسه با انقلاب‌های دیگر دانست و تصریح کرد: اکثر انقلاب‌های دیگر غیر دینی و مادی گرایانه بودند. انقلاب اسلامی مردمی بود و توده مردم را از تمام طبقات و از همه نقاط جغرافیایی ایران در بر می‌گرفت. در حالی که انقلاب روسیه، کارگری، انقلاب چین، کشاورزی و انقلاب کوبا، چریکی بود.

مشاور وزیر امور خارجه در خصوص آشنایی غیر ایرانیان با فلسفه انقلاب اسلامی گفت: بهترین راه، مقایسه چارچوب و نظم این انقلاب با انقلاب‌های دیگر، از نظر رهبری، مردم و مکتب است. من این بررسی را در کتاب "انقلاب اسلامی در مقایسه با انقلاب‌های فرانسه و روسیه" انجام داده‌ام.

وی با بیان این ‌که انقلاب در ایجاد تحولات بنیادین در روند حرکت جامعه بشری اثرات زیادی دارد، اظهار داشت: جامعه بشری در 5 قرن اخیر به سمت سکولاریزم و ماتریالیزم رفته و روشنفکران نیز معتقد بودند که دوره دین و بازگشت به دین، به تاریخ سپرده شده است. انقلاب اسلامی نقطه عطف بازگشت به دین و بیداری جوامع بشری بود.

محمدی افزود: انقلاب اسلامی نظام سلطه را که با ویژگی‌های سکولاریزم و امپریالیزم حاکم بود و اعتقاد داشت حق با زور و قدرت در دست سلطه‌گران است، به چالش کشاند.

نویسنده کتاب "بازتاب جهانی انقلاب اسلامی" اظهار داشت: انقلاب با دست خالی توانست بر حکومتی که مورد حمایت قدرت‌های بزرگ‌تری بود، غلبه کند. لازم است این موضوع در نوع خود مطالعه و بررسی شود.

وی تولید علم و اندیشه را در پژوهش‌ها مهم دانست و گفت: اگر پژوهشگران دریچه دید خود را عوض کنند و به جای استفاده از داده‌های غربی از دریچه اسلامی به مسایل نگاه کنند، می توانند بسیاری از مفاهیم غربی را به چالش بکشانند. متاسفانه هنوز سعی می‌شود با استفاده از نظریات غربی انقلاب را ارزیابی کنند.

محمدی روند پژوهش در زمینه انقلاب را مطلوب ندانست و خاطرنشان کرد: کشور ما در علوم تجربی پیشرفت بیشتری دارد و با وجود این ‌که انقلاب تحولی در علوم انسانی و روابط سیاسی و بین الملل ایجاد کرد، در این علوم مطالعه و پژوهش زیادی صورت نگرفته است. 

کتاب "بازتاب جهانی انقلاب اسلامی" نوشته دکتر منوچهر محمدی در سه گفتار و 10 فصل تنظیم و در قطع وزیری و 400 صفحه با شمارگان 1500 نسخه و بهای 50 هزار ریال توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، تاکنون به دو چاپ رسیده است.

منوچهر محمدی متولد سال 1318 در کرمان است. وی اکنون عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و مشاور وزیر امور خارجه است.

"تحلیلی بر انقلاب اسلامی"، "انقلاب اسلامی در مقایسه با انقلاب‌های فرانسه و روسیه"، "انقلاب اسلامی، زمینه‌ها و پیامدها"، "ضربه‌پذیری منافع امنیتی ایالات متحده آمریکا"، "انقلاب اسلامی و نظام جهانی"، "انقلاب اسلامی در میان انقلاب‌های بزرگ جهان"، "بیداری جهان اسلام"، "رابطه امام خمینی(ره) و مردم در انقلاب اسلامی"، "تحلیلی بر کودتای 28 مرداد 1332"، "مصدق در گذر تاریخ"، "نظم نوین جهانی از نگاه سیاستمداران خارجی" و "علل و عوامل بروز جنگ تحمیلی" از جمله کتاب‌های منوچهر محمدی هستند.
 

X